Форум-сајт ДРАЧЕВО


Join the forum, it's quick and easy

Форум-сајт ДРАЧЕВО
Форум-сајт ДРАЧЕВО
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
реклами
Драчево :: Пулсот на Драчево - Што му фали за посреќно да бие Untitled4

Драчево :: Пулсот на Драчево - Што му фали за посреќно да бие

+4
Big Mac
viski
Bobby
Миле Вилевски
8 posters

Go down

Драчево :: Пулсот на Драчево - Што му фали за посреќно да бие Empty Драчево :: Пулсот на Драчево - Што му фали за посреќно да бие

Пишување by Миле Вилевски Вто Ное 18, 2008 1:44 pm

Листа на желби за посреќно Драчево и Драчевчани

 1. Нови работни места за вработување
 2. Инвестирање во предшколското, основното и средното образование
 3. Отварање на курсеви за специфични кадри за потребите на малото стопанство
 4. Инвестирање во инфрастуктурата, водовод, канализација на водите од Вардар и Маркова Река за наводнување на полето, поправка на патната мрежа (мостот) , асфалтирани улици, канализација осветлување во одредени зони, семафори на главните раскрсници
 5. Пливачки базен, мини - кино сали, болница, ... старски дом за нега на изнемоштени возрасни лица
 6. Вложување во локалниот туризам
 7. Градоначалникот на Општината и соодветните органи да ги исполнат изборните ветувања
 8. Постоечките невладини организации да изготват програми кои ќе бидат конкурентни на тендерите
 9. Драчевските бизнисмени и земјоделци да настапуваат единствено во заштитата на интересите на Драчево
 10. Формирање на една месна заедница за селото и населбата и да носи едно име, едноставно Драчево
 11. Да се изгради забавен парк на специфична тема во непосредна близина на селото и населбата
 12. Драчево да се збратими со Драчево во Босна и Херцеговина и Драчево во Бугарија со цел на взаемна размена на искуства и културна соработка. Тоа ќе привлече голем интерес во пошироката јавност доколку се организира на солидно ниво.
 13. Месната заедница да формира одбор за воспоставување на постојан контакт со иселениците од Драчево
 14. Изградба на пат до Караџица, како и зимен/летен камп под пазувите на Китка
 15. Добротворни акции за заштита на околината во организација на локално друштво, (Китка)
 16. Формирање на локална телевизија, локално радио, интернет радио, блог радио, локален весник, форумов да препрасне во препознатлива веб страница
 17. Воздигнвуање на духот на младите преку образованието, спортот, науката, верата ...
 18. Зголемување на транспарентноста во сите спори на Драчевското општествено дејстввување и професионално однесување
 19. Здравствените установи засилено да влијаваат кај населението со специфични стратегии за промоција на здравото живеење.
 20. Организирање на трибини соодветни за состојбите во Драчево
 21. Изградба на музеј на Драчево со специфични културно историски експонати од локалните туристички места, позајмување на изложбен материјал од спомнатите збратимените места, Скопските музеи.
 22. Соодветно организиран Маратон по Драчевските ридови и улици. Кајак на Вардар, релација, Скопје - Драчево.
 23. Инвестирање во железничката станица, едноставно речено тоа е лицето на Драчево.
 24. Ќука на најпознатите лица од Драчево. Привлечно место за туристите.
 25. Парче општесвено зејмиште посветено на стари земјоделски машини, алатки за обработка на земјиштето. Проектот може да го реализира Ветеринарното средно училиште. Уште една прилика да се привлечат останатите европјани.
 26. Маркова Река да се канализира и осветли.
 27. Вечните живеалишта на нашите најблиски и предци да се возобноват со соодветни и пристапни патеки.
 28. Изградба на модерен трговски центар со соодветно паркиралиште.
 29. Изградба на нов Дом на Културата, соодветен за уметнички настапи, церемонии или приватни прослави.
 30. Централизација или децентрализација на локалните управи. Драчево има потенцијал да биде посебна општина. Во минатото Драчево беше самостојна општина. Даночниот придонес значително ќе биде наменет за потребите на Драчевчани. Модерната технологија би требало значително да ја намали администрацијата.


Тоа беше мојот лист на желби. Верувам дека многу од нив ќе бидат остварени во блиска иднина.Со почит

Миле Вилевски

Миле Вилевски
Почесен член
Почесен член

Male Број на мислења : 45
Age : 65
Местолокација : Sydney
Име и презиме : Име и презиме
Поени : 0
Reputation : 0
Registration date : 2008-11-03

Вратете се на почетокот Go down

Драчево :: Пулсот на Драчево - Што му фали за посреќно да бие Empty Re: Драчево :: Пулсот на Драчево - Што му фали за посреќно да бие

Пишување by Bobby Пет Ное 21, 2008 6:15 pm

ееееееее Миле малце ќе почекаме додека се отствари ова а може и малце поише, иако сите сакаме да го видиме такво Драчево Smile
Bobby
Bobby

Male Број на мислења : 16
Age : 35
Поени : 0
Reputation : 0
Registration date : 2008-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Драчево :: Пулсот на Драчево - Што му фали за посреќно да бие Empty Re: Драчево :: Пулсот на Драчево - Што му фали за посреќно да бие

Пишување by Миле Вилевски Нед Ное 23, 2008 12:35 pm

Потполно те разбирам Боби, меѓутоа не треба да се чека, туку да се работи на иднината. Секојдневното практично дејствување не води поблиску до целта. За жал некој од нас тоа нема да го доживее, меѓутоа тоа е природата на човековото битисување. Да мисли, твори и преку тоа да се самопотврдува и остварува. Како и да е, ние живееме на рамениците на голем број Драчевци кои вложиле за нашето добро, а за жал од разно-разни причини тие не се меѓу нас. Сепак колку толку се трудиме да го величиме нивниот придонес во развојот на нашето мало место. Едноставно Драчево не стои во место туку е во чекор со 21 век.
Со почит
S Very Happy mile

Миле Вилевски
Почесен член
Почесен член

Male Број на мислења : 45
Age : 65
Местолокација : Sydney
Име и презиме : Име и презиме
Поени : 0
Reputation : 0
Registration date : 2008-11-03

Вратете се на почетокот Go down

Драчево :: Пулсот на Драчево - Што му фали за посреќно да бие Empty Re: Драчево :: Пулсот на Драчево - Што му фали за посреќно да бие

Пишување by Bobby Пон Ное 24, 2008 3:47 am

во право си Миле потполно се согласувам, а и како што рекле ништо не се добива преку ноќ, мора да се работи многу време да се постигне нешто Smile Makedonec позз
Bobby
Bobby

Male Број на мислења : 16
Age : 35
Поени : 0
Reputation : 0
Registration date : 2008-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Драчево :: Пулсот на Драчево - Што му фали за посреќно да бие Empty Re: Драчево :: Пулсот на Драчево - Што му фали за посреќно да бие

Пишување by viski Пет Ное 28, 2008 12:14 pm

a be mile i koj da go stori seto toa?pa nie zatoa birame gradonacalnik ama posledniov ajde nesto napravi i za dracevo i za sebe ama sekoj poveke za sebe.taka funkcionira toa vo mk

viski
Почесен член
Почесен член

Female Број на мислења : 46
Age : 55
Име и презиме : Име и презиме
Поени : 7
Reputation : 0
Registration date : 2008-10-04

Вратете се на почетокот Go down

Драчево :: Пулсот на Драчево - Што му фали за посреќно да бие Empty Re: Драчево :: Пулсот на Драчево - Што му фали за посреќно да бие

Пишување by Big Mac Пет Дек 05, 2008 7:49 pm

Баш комшија ми е градоначалникот и имаш право стави знаци,светла.. Не е баш многу ама барем на некого конечно му текна да направи нешто што порано било дупка Makedonec
Big Mac
Big Mac

Male Број на мислења : 75
Age : 27
Поени : 73
Reputation : 0
Registration date : 2008-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Драчево :: Пулсот на Драчево - Што му фали за посреќно да бие Empty Re: Драчево :: Пулсот на Драчево - Што му фали за посреќно да бие

Пишување by toni Сре Јан 07, 2009 1:03 pm

Жал ми е што нема да се кандидира пак. Ке направеше уште многу повеќе за Драчево. Ама тоа е му го исцрнија името ај да не кажам кои . Сепак мислам дека е единствениот градоначалник што толку многу вложил во Драчево

toni

Male Број на мислења : 8
Поени : 0
Reputation : 0
Registration date : 2008-11-24

Вратете се на почетокот Go down

Драчево :: Пулсот на Драчево - Што му фали за посреќно да бие Empty Re: Драчево :: Пулсот на Драчево - Што му фали за посреќно да бие

Пишување by Интелект Сре Јан 07, 2009 4:26 pm

Најдобар до сега а иначе незнам како му го исцрниле името ???
Интелект
Интелект
Admin

Male Број на мислења : 75
Местолокација : Драчево Скопје , Македонија
Име и презиме : Име и презиме
Поени : 12
Reputation : 1
Registration date : 2008-08-27

http://www.dracevo.tk

Вратете се на почетокот Go down

Драчево :: Пулсот на Драчево - Што му фали за посреќно да бие Empty Re: Драчево :: Пулсот на Драчево - Што му фали за посреќно да бие

Пишување by ONION Сре Апр 29, 2009 1:09 pm

toni напиша:Жал ми е што нема да се кандидира пак. Ке направеше уште многу повеќе за Драчево. Ама тоа е му го исцрнија името ај да не кажам кои . Сепак мислам дека е единствениот градоначалник што толку многу вложил во Драчево
Најблиските! scratch Тоа ли е одговорот?Барем да го оставеа уште еден мандат да го направеше патот до град те Првомајска,луѓе ,мислам спомеик ќе му подигневме на живот,како на Тито cheers Него земајте тоа дигиталците у рака ,па кој пешки.кој со точак у парови,у тројки да ги сликаме тоа кратерите на Првомајска (исто и закрпите )кои се распаѓаат за 2 недели ако е суво времето а ако заврне за 2 дена Evil or Very Mad ,па да праќаме слики до сите медиуми.Да се запишат под реден број и степен на опасност по скала на ризик од 1-5.Да се направи некаква статистика книга на жалби и сл.кој како го оштетил возилото колку платил за репарација на штетата итн,па да се даде на увид некаде во општина?или пак во платен оглас или ....Ајде предлози на оваа тема .Па ова мора да го избуткаме некако еееј.Првиот впечаток е никаков.Одамна сакав да го поделам ова со некого ама немав со кого.Имам и подрастични предлог-мерки ама за тоа потоа Very Happy .Ај поззз за сега.И ајде нека фрчат предлози. Idea
ONION
ONION

Male Број на мислења : 6
Поени : 8
Reputation : 0
Registration date : 2009-04-29

Вратете се на почетокот Go down

Драчево :: Пулсот на Драчево - Што му фали за посреќно да бие Empty Re: Драчево :: Пулсот на Драчево - Што му фали за посреќно да бие

Пишување by MaRiO Чет Мај 21, 2009 5:49 pm

A be momce !sto da ti kazam.pa ni ti ne si napisal ovde nisto ,pa kamoli nekoj drug!ne ja biva ovaa be brat!Sekoe cudo za 3 dena ti e ovde.Gledas deka nema nikoj,pa moze taka i si zasluzuvame.Arno ni e vaka.Kolku poveke nepismeni ,tolku poarno za onie od gore.

MaRiO

Male Број на мислења : 1
Поени : 1
Reputation : 0
Registration date : 2009-05-14

Вратете се на почетокот Go down

Драчево :: Пулсот на Драчево - Што му фали за посреќно да бие Empty Re: Драчево :: Пулсот на Драчево - Што му фали за посреќно да бие

Пишување by Big Mac Чет Jул 16, 2009 9:10 pm

MaRiO напиша:A be momce !sto da ti kazam.pa ni ti ne si napisal ovde nisto ,pa kamoli nekoj drug!ne ja biva ovaa be brat!Sekoe cudo za 3 dena ti e ovde.Gledas deka nema nikoj,pa moze taka i si zasluzuvame.Arno ni e vaka.Kolku poveke nepismeni ,tolku poarno za onie od gore.
Зошто толку песимизам??
Big Mac
Big Mac

Male Број на мислења : 75
Age : 27
Поени : 73
Reputation : 0
Registration date : 2008-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Драчево :: Пулсот на Драчево - Што му фали за посреќно да бие Empty Re: Драчево :: Пулсот на Драчево - Што му фали за посреќно да бие

Пишување by ONION Чет Ное 26, 2009 12:20 pm

Немој ќе го јадеш .Беше моабетот од некои на кој им спомнав за ова.Па ми раскажуваа како некој на времето кога сакал да направи блокада на улица ,незнам од кои причини како го барале дома од полиција па едвај се спасил бла бла.Ете како размислува нашиот Драчевец силен и јак(се разбира само на некоја слава кога ќе цврцне малку за extra power)Па што им фали на овие од Батинци веќе 2 пати правеа блокади.Еднаш за дризла,додуша неуспешен баш,и сега пред некој ден за патот што го оставија правен-недоправен.Па овој нашиов е недоправен веќе 25 години!!А башка и они таму поминуваат.Ќе треба со нив нешто да се преговара,имаат искуство за вакви работи.Сигурно треба и правно тоа да е издржано Question No Ај сега продолжете со зимски сон
ONION
ONION

Male Број на мислења : 6
Поени : 8
Reputation : 0
Registration date : 2009-04-29

Вратете се на почетокот Go down

Драчево :: Пулсот на Драчево - Што му фали за посреќно да бие Empty Re: Драчево :: Пулсот на Драчево - Што му фали за посреќно да бие

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот