Форум-сајт ДРАЧЕВО


Join the forum, it's quick and easy

Форум-сајт ДРАЧЕВО
Форум-сајт ДРАЧЕВО
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
реклами
За гимназијата Untitled4

За гимназијата

+3
Cranberry
Миле Вилевски
Љупчо
7 posters

Go down

За гимназијата Empty За гимназијата

Пишување by Љупчо Саб Ное 08, 2008 3:36 am

За гимназијата Ulez
Училиштето е основано како Гимназија „Браќа Миладиновци” од Собранието на Општина Драчево на XIV-та заедничка седница на Општинскиот собор и Соборот на Работните заедници одржан на 01.06.1964 година. Дејноста на Гимназијата е верифицирана со акт бр. 11-139/1 од Секретарјатот за образование и наука- Скопје. Наставата во училиштето започна на 01.10.1964 година со 85 ученици распоредени во 3 паралелки. Потребите од средно образование во населбата Драчево доведе до постојано зголемување на бројот на ученици , а со тоа се зголеми и бројот на професорите и техничкиот персонал. Од учебната 1982/83 година во средното образование на СРМ се воведоа нови наставни планови и програми , односно започна реализацијата на концептот за средно насочено образование. Денес училиштето е верифицирано како Државно училиште за средно образование “Браќа Миладиновци” во кое се изучуваат следните образовни профили:

[уреди] ГИМНАЗИСКО ОРАЗОВАНИЕ

ЗЕМЈОДЕЛСКО – ВЕТЕРИНАРНА СТРУКА: - техничар за фармерско производство - техничар за хортикултура - лозарско – винарски техничар - ветеринарен техничар СУГС „Браќа Миладиновци“ брои вкупно 975 ученици распоредени во 35 паралелки. Од нив 14 паралелки припаѓаат на гимназиското образование,а 10 паралелки припааѓаат на ветеринарните техничари. Техничарите за фармерско произвотство се распоредени во седум паралелки. Три паралелки припаѓаат на техничарите за холтикултура, а од учебната 2005/06 за прв пат во една паралелка ќе се запишат и лозаро-винарски техничари.
Љупчо
Љупчо
Admin

Male Број на мислења : 57
Age : 30
Местолокација : Драчевo
Име и презиме : Љупчо Ѓорѓиевски
Поени : 10001
Reputation : 1
Registration date : 2008-08-27

http://dracevo.tk

Вратете се на почетокот Go down

За гимназијата Empty Re: За гимназијата

Пишување by Миле Вилевски Чет Ное 20, 2008 11:14 am

Се надевам професорот Јордан сеуште предава Историја. За директорот Ане слушнав заминал во пензија. Доколку ги сретнете поздравете ги од мое име.

Миле Вилевски
Почесен член
Почесен член

Male Број на мислења : 45
Age : 65
Местолокација : Sydney
Име и презиме : Име и презиме
Поени : 0
Reputation : 0
Registration date : 2008-11-03

Вратете се на почетокот Go down

За гимназијата Empty Re: За гимназијата

Пишување by Cranberry Пон Мар 23, 2009 3:52 pm

Да, Проф. Јордан сеуште предава, јас пред 3 години завршив и Проф. Ане држи часови по физичко т.е. држеше пред 3 год. сега не знам.

Cranberry

Female Број на мислења : 1
Age : 36
Поени : 1
Reputation : 0
Registration date : 2009-03-23

Вратете се на почетокот Go down

За гимназијата Empty Re: За гимназијата

Пишување by NeSe Нед Апр 12, 2009 12:48 pm

јордан предава уште историја а ане отиде во пензија

NeSe

Female Број на мислења : 1
Поени : 1
Reputation : 0
Registration date : 2009-04-12

Вратете се на почетокот Go down

За гимназијата Empty Re: За гимназијата

Пишување by marko Нед Мај 24, 2009 8:25 pm

Smile

marko

Male Број на мислења : 9
Поени : 10
Reputation : 0
Registration date : 2009-05-24

Вратете се на почетокот Go down

За гимназијата Empty Re: За гимназијата

Пишување by viski Вто Јун 09, 2009 10:55 pm

jas tuka ucev dve godini pa posle izbegav vo josip broz.jordan ne mi predavase vesela poklepovic mi bese klasna

viski
Почесен член
Почесен член

Female Број на мислења : 46
Age : 55
Име и презиме : Име и презиме
Поени : 7
Reputation : 0
Registration date : 2008-10-04

Вратете се на почетокот Go down

За гимназијата Empty Re: За гимназијата

Пишување by viski Вто Јун 09, 2009 10:55 pm

Smile

viski
Почесен член
Почесен член

Female Број на мислења : 46
Age : 55
Име и презиме : Име и презиме
Поени : 7
Reputation : 0
Registration date : 2008-10-04

Вратете се на почетокот Go down

За гимназијата Empty Re: За гимназијата

Пишување by Big Mac Саб Сеп 05, 2009 7:25 pm

Најверојатно до година ова ке биде моето ново мачилиште Very Happy
Big Mac
Big Mac

Male Број на мислења : 75
Age : 27
Поени : 73
Reputation : 0
Registration date : 2008-11-25

Вратете се на почетокот Go down

За гимназијата Empty Re: За гимназијата

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот